CYKORIA PODRÓŻNIK

NIEPOZORNE ZIOŁO O SZEROKIM ZASTOSOWANIU

cykoria_podróżnik

Cykoria podróżnik to chwast występujący pospolicie.

Często można ją zobaczyć rosnącą przy drogach – stąd też drugi człon jej nazwy – podróżnik. Roślina ta kwitnie pięknie na niebiesko od czerwca do jesieni i ma mnóstwo właściwości leczniczych.

Surowcem zielarskim cykorii są kwiaty, liście i korzeń. Kwiaty zbieramy od czerwca do końca kwitnienia. Korzeń można zbierać na wiosnę albo w październiku. Korzeń i całe ziele suszy się w temperaturze około 40oC, najlepiej zaraz po wyciągnięciu rośliny z ziemi.

Cykoria podróżnik jest znaną rośliną leczniczą, używaną w ziołolecznictwie od bardzo dawna.

Korzeń, ziele i płatki w swoim składzie zawierają liczne substancje o korzystnym wpływie na organizm człowieka, m.in.:

  • sole mineralne,
  • cholinę,
  • pektynę,
  • olejki eteryczne,
  • glikozyd intubinę,
  • inulinę,
  • laktucynę.

Korzeń cykorii podróżnik ma działanie moczopędne, pobudza wytwarzanie żółci i soku żołądkowego, a także działa w delikatnym stopniu przeczyszczająco. Dzięki swoim właściwościom wykorzystywany jest w mieszankach ziołowych przeznaczonych do leczenia zaburzenia trawienia oraz przy osłabieniu organizmu.

Ponadto ziele cykorii podróżnik jest używane w sztuce kulinarnej. Wykorzystywane są w tym celu młode listki cykorii, które dodaje się do sałatek, a ususzony i zmielony korzeń jest jednym ze składników kawy zbożowej. W listkach znajdują się duże ilości witaminy C i B oraz mikroelementów.

Możliwości zastosowania cykorii podróżnik są bardzo szerokie, dlatego warto poznać bliżej tę roślinę.

Cykoria podróżnik znajduje się także w składzie naszej mieszanki „Od cholesterolu” https://www.zielarniawarminska.pl/herbatka-ziolowa-od-cholesterolu-p-290.html

Po mieszani herbat ziołowych, przyprawy i suplementy zapraszam do naszego sklepu stacjonarnego Zielarnia Warmińska w Olsztynie oraz do sklepu internetowego http://zielarniawarminska.pl

You may also like

Zostaw komentarz