Głóg to roślina dość popularna na terenie Polski. Porasta zazwyczaj skraje lasów, przydrożne zarośla, a jako roślina ozdobna uatrakcyjnia ogrody i parki. Głogi są to krzewy lub niewielkie drzewa, kwitnącego na biało, o charakterystycznych, czerwonych owocach. Od wielu lat głóg uważany jest za cenną roślinę leczniczą, mającą szereg zastosowań w leczeniu i profilaktyce wielu schorzeń. Zarówno kwiaty, jak i owoce wykazują szereg prozdrowotnych oddziaływań na organizm człowieka. Najbardziej znana właściwość preparatów z głogu dotyczy ochrony i wspomagania układu sercowo- naczyniowego. W tradycyjnej medycynie chińskiej natomiast głóg stosuje się w celu usprawnienia trawienia. .Ale warto zwrócić uwagę na jego inne walory…
Na mocne serce
Chorobami cywilizacyjnymi w XXI wieku są niewątpliwie dolegliwości związane z pracą serca i układem krwionośnym. Stres, zła jakość żywności, niewłaściwy styl życia, brak ruchu powodują, że coraz więcej Polaków boryka się z nadciśnieniem, występuje coraz większe ryzyko miażdżycy czy chorób serca. Zauważmy, iż jest to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Skoro matka natura oferuje nam naturalną pomoc,w zachowaniu sprawności serca i całego układu naczyniowego, to dlaczego nie skorzystać?
Surowce wykorzystywane w fitoterapii pochodzą najczęściej z dwóch gatunków głogu: głogu jednoszyjkowego (Crataegus monogyna L.), głogu dwuszyjkowego (Crataegus oxyacantha L.). Zbiór kwiatów przeprowadza się w początkowym okresie kwitnienia na przełomie maja i czerwca. Owoce natomiast zbiera się w fazie dojrzałości, w okresie jesiennym,we wrześniu i październiku.
Cenne flawonoidy…
Owoce są skarbnicą związków fenolowych. Stąd też wynikają jego cenne właściwości. Flawonoidy znane są przede wszystkim z silnego potencjału przeciwutleniającego, zapobiegającego powstawaniu reaktywnych form tlenu. Inne znane działanie tych związków to działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, uszczelniające i uelastyczniające naczynia krwionośne, oraz moczopędne dzięki czemu pomagają w walce z obrzękami.
Inne właściwości
Poza flawonoidami, ekstrakty z owoców głogu bogate są w kwasy trójterpenowe, procyjanidy, fitosterole i sole mineralne. Dodatkowo możemy w nich znaleźć nieznaczne ilości witaminy C i prowitaminy A. Procyjanidy mają silne właściwości obniżające ciśnienie krwi, dlatego też głóg jest polecany osobom zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym. Alkoholowe wyciągi z głogu maja natomiast działanie rozluźniające i uspokajające. Preparaty z głogu poleca się także kobietom w okresie klimakterium przy uderzeniach gorąca i skołatanych nerwach.
W Polsce, najczęściej w sklepach zielarskich i aptekach, głóg dostępny jest w różnych postaciach. Zarówno w formie kwiatostanów i owoców w postaci ziół do zaparzania, jak również w preparatach tj. kapsułki, tabletki, syropy, a nawet lizaki i cukierki.
Zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek formę terapii preparatami ziołowymi,warto jest zasięgnąć konsultacji z lekarzem. Zioła, podobnie jak leki konwencjonalne, mogą łagodzić wiele dolegliwości, ale jednocześnie zaostrzać inne stany chorobowe. Jest to szczególnie istotne w przypadku przyjmowania leków, z którymi ekstrakty ziołowe mogą wchodzić w interakcje, co może skutkować poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.
Źródła:
Król, D. (2011). Głóg (Crataegus monogyna (L.), Crataegus oxyacantha (L.))–cenną rośliną leczniczą. Postępy Fitoterapii, 2. http://www.czytelniamedyczna.pl/3846,glog-crataegus-monogyna-l-crataegus-oxyacantha-l-cenna-roslina-lecznicza.html [dostęp:26.12.2018].
Florkowska, K., Duchnik, W., Muzykiewicz, A., Zielonka-Brzezicka, J., & Klimowicz, A. (2017). Flawonoidy w profilaktyce i leczeniu miażdżycy. http://www.phie.pl/pdf/phe-2017/phe-2017-3-217.pdf [dostęp:26.12.2018].
Różański H., Głóg Crataegus w fitoterapii. http://rozanski.li/297/glg-crataegus-w-fitoterapii/ [dostęp:26.12.2018].
2 komentarze
It’s an remarkable post in favor of all the online viewers; they will take benefit from it I am sure.
There’s definately a great deal to find out about this topic.
I really like all of the points you made.
Comments are closed.