Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z czasem spędzonym z rodziną przy suto zastawionym stole. Potrawy świąteczne choć smaczne, są bardzo kaloryczne. Jak więc w okresie świąt nie odmawiać sobie pyszności oraz cieszyć się smakiem potraw bez poważnych konsekwencji? Podpowiemy Ci jak zmodyfikować świąteczne przepisy, aby dania były mniej kaloryczne. Zapraszamy.
- Cukier– produkt najczęściej używany przez nas do wypieku świątecznych ciast. Cukier to nic innego jak oczyszczona sacharoza, która w 100g zawiera aż 386 kcal. Jest on produktem wysokoenergetycznym, pozbawionym jakichkolwiek składników odżywczych. Na rynku możemy spotkać wiele substancji słodzących, które są słodsze niż cukier a przy tym mniej kaloryczne. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć stewie, erytrytol, ksylitol czy cukier kokosowy. Dzięki użyciu tak zwanych słodzików nasze wypieki będą mniej kaloryczne i równie smaczne.
- Mąka pszenna– produkt, który najczęściej wykorzystywany jest do pieczenia ciast, robienia pierogów oraz uszek. Warto jednak wiedzieć, że w sklepach możemy kupić inne, być może zdrowsze rodzaje mąki. Do przygotowywania ciast świetnie nada się mąka orkiszowa, która zawiera wiele cennych składników odżywczych, ale również mąka żytnia, jęczmienna, gryczana, mąka migdałowa czy kokosowa.
- Sól i pieprz– przyprawy te możemy zamienić na świeże lub suszone przyprawy takie jak: kminek, cząber, estragon, czarnuszka, kardamon, kurkuma i wiele innych. Warto o nich pamiętać, gdyż regulują nasz metabolizm.
- Kakao– substancja często wykorzystywana w kuchni, nie tylko do wypieków. Warto jednak wiedzieć o doskonałym zamienniku jakim jest karob. Mączka chleba świętojańskiego wyglądem oraz smakiem przypomina tradycyjne kakao, a przede wszystkim zawiera wiele cennych witamin i substancji mineralnych.
Odchudzamy dania świąteczne:
- Karp
Na wigilijnym stole najczęściej gościmy karpia smażonego w panierce, przez co jest on bardzo kaloryczny z racji pochłoniętego przez panierkę tłuszczu. Warto zrezygnować z tego rodzaju obróbki termicznej na rzecz pieczenia ryby w folii lub podania go w galarecie. Jeśli jednak zdecydujesz się na smażenie, wykorzystaj do tego celu patelnię teflonową i nie używaj zbyt dużej ilości tłuszczu.
- Śledzie
Śledzie posiadają duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów Omega-3, dlatego nie potrzebują smażenia oraz zalewania olejem. Zamiast tego możesz lekko zakwasić je sokiem z cytryny dodając jabłko, cebulkę oraz odrobinę oliwy z oliwek do smaku. Jeśli jesteś zwolennikiem przygotowywania śledzi w majonezie, zamień go na jogurt naturalny lub wymieszaj oba składniki, dzięki czemu potrawa będzie miała zdecydowanie mniej kalorii.
- Pierogi
Pierogi przygotuj z mąki pełnoziarnistej oraz nie obsmażaj bezpośrednio przed podaniem. Dla urozmaicenia możesz upiec je w piekarniku. Zrezygnuj także z zasmażki, a dzięki temu unikniesz spożycia nadprogramowych kalorii i będziesz mógł pozwolić sobie na inną smaczną potrawę.
- Dania z kapusty
W potrawach takich jak np. kapusta z grochem pomiń zasmażkę oraz nie zagęszczaj mąką z dodatkiem tłuszczu. Smaż na patelni teflonowej, a także ogranicz ilość dodawanego masła.
- Sałatka jarzynowa
Zastąp majonez jogurtem naturalnym lub wymieszaj oba składniki. Pamiętaj o tym, aby dodać do sałatki musztardę, której głównym składnikiem jest gorczyca mająca wiele cennych właściwości- spala tłuszcz, wspomaga pracę wątroby oraz chroni nasz organizm przez bakteriami i grzybami.
- Ciasta
Świąteczne pierniki czy makowiec posyp cukrem pudrem, natomiast zrezygnuj z polewania ciast lukrem czy grubą warstwą czekolady.
Przepisy:
Pieczony pstrąg z masłem ziołowym:
Składniki na 2 porcje:
-2 małe pstrągi
– 2 łyżki masła
– 2 ząbki czosnku
– cytryna
– pół pęczka natki pietruszki i koperku
– sól, pieprz
– przyprawa do ryb
Przygotowanie:
1. Sprawione ryby nacieramy przyprawą do ryb, skraplamy sokiem z cytryny.
2. Masło ucieramy z posiekanym czosnkiem oraz solą i pieprzem. Natkę pietruszki oraz koperek siekamy. Tak przygotowaną masę wkładamy do środka ryb.
3.Kilka gałązek układamy na wierz i opcjonalnie związujemy rybę sznurkiem kuchennym.
4. Pieczemy około 35 minut w 190 stopniach. Na koniec ozdabiamy kawałkami cytryny.
Fit sernik milky way:
– 500g twarogu chudego
– 1 szklanka jogurtu naturalnego
– 2-3 jaja
– 4 łyżki ksylitolu
– 1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru
– 1-2 batony milky way
Sposób przygotowania:
1. Żółtka ubijamy z ksylitolem oraz twarogiem, a następnie dodajemy budyń oraz jogurt. Miksujemy do momentu pozbycia się grudek.
2. W osobnym naczyniu ubijamy białka i łączymy delikatnie z masą sernikową.
3. Przelewamy do wyłożonej papierem do pieczenia blaszki i pieczemy przez około 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
4. Batony kroimy w maleńkie kawałki. Po ostygnięciu ozdabiamy ciasto kawałkami batonów.