Jeżówka purpurowa – bioimmunostymulator

Jeżówka purpurowa Ecinacea purpurea to dość rozpowszechniona bylina, która zachwyca w okresie kwitnienia pięknymi, purpurowo-różowymi kwiatostanami. Wywodzi się z Ameryki Północnej gdzie nie tylko cieszono nią oko, ale także odkryto jej prozdrowotne właściwości. Surowcem najczęściej wykorzystywanym w celach leczniczych jest ziele jeżówki, czyli naziemne, kwitnące części rośliny. Dużo mówi się także o korzeniach, jednak nie są one tak powszechne w stosowaniu.

Jeżówki są bardzo lubiane przez ogrodników, gdyż wyróżniają się dość długim okresem kwitnienia,  są mrozoodporne, łatwe w uprawie, nie wymagające szczególnych warunków, zniosą przejściowe susze oraz nadmiar słońca.  Najlepszy surowiec zielarski będą stanowiły jeżówki z miejsc nasłonecznionych, oddalonych od ulic, oraz terenów typowo przemysłowych. 

Właściwości jeżówki purpurowej są bardzo liczne i mogą być przydatne w leczeniu różnych schorzeń. Te piękne kwiaty doceniano już w starożytności, a przez wieki jeżówka pojawiała się jako środek leczniczy w plemionach amerykańskich Indian.

Na przeziębienie

Preparaty z jeżówką są nieocenione jeżeli chodzi o poprawę odporności. Szczególnie polecane podczas przeziębień, infekcji bakteryjnych jak również wirusowych. Będą działały przeciwzapalnie. Pomogą złagodzić kaszel, ból i drapanie w gardle. Jeżówka doskonale sprawdzi się również  jako środek uśmierzający ból oraz napotny.

Na przemianę materii

Echinacea może być również przydatna w leczeniu otyłości gdyż świetnie przyspiesza przemianę materii, stymuluje układ trawienny, łagodzi zaburzenia związane z trawieniem. Pobudzi trzustkę, wątrobę oraz zwiększy wydzielanie soku żołądkowego.

Działanie regeneracyjne

Jeżówka stanowi częsty element serum, toników oraz kremów przeciwzmarszczowych. Świetnie regeneruje naskórek, wygładza zmarszczki, zapobiega przetłuszczaniu się skóry. Polecana jest szczególnie osobom zmagającym się ze zmianami trądzikowymi, przyspiesza proces gojenia się ran.
Ponadto echinacea znana jest z działania przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego oraz rozkurczowego.
Na rynku pojawia się coraz więcej suplementów i preparatów z tym surowcem. Jest to coraz popularniejszy składnik kosmetyków oraz leków. My jednak polecamy niezawodne, domowe sposoby na lecznicze, pełne cennych wartości odżywczych preparaty.
Z suszonego ziela , jak i korzenia jeżówki można przygotować nalewkę. Aby zachować jak najwięcej dobroczynnych składników aktywnych, poleca się zalać około 100g surowca 0,5 l alkoholu 40-50%. Taka mieszaninę zostawiamy na 7 dni, po tym czasie przecedzamy i przechowujemy w ciemnym miejscu. Zażywamy 2-3 razy dziennie po 5 ml.
Z jeżówki możemy przygotować także napary, odwary czy maceraty – pełna dowolność 🙂 Najważniejsze, by preparaty z echinacei stosować regularnie przez dłuższy czas – dopiero wtedy widoczne będą efekty. Po 30 dniowej kuracji zaleca się zrobienie 2-tygodniowej przerwy.
Źródła:

Różański H. Naturalne substancje immunostymulujące   http://www.rozanski.ch/immunolog.html [dostęp:20.03.2019].
Barnes, J., Anderson, L. A., Gibbons, S., & Phillipson, J. D. (2005). Echinacea species (Echinacea angustifolia (DC.) Hell., Echinacea pallida (Nutt.) Nutt., Echinacea purpurea (L.) Moench): a review of their chemistry, pharmacology and clinical properties. Journal of Pharmacy and Pharmacology57(8), 929-954.

You may also like