Jeżówka purpurowa Ecinacea purpurea to dość rozpowszechniona bylina, która zachwyca w okresie kwitnienia pięknymi, purpurowo-różowymi kwiatostanami. Wywodzi się z Ameryki Północnej gdzie nie tylko cieszono nią oko, ale także odkryto jej prozdrowotne właściwości. Surowcem najczęściej wykorzystywanym w celach leczniczych jest ziele jeżówki, czyli naziemne, kwitnące części rośliny. Dużo mówi się także o korzeniach, jednak nie są one tak powszechne w stosowaniu.
Jeżówki są bardzo lubiane przez ogrodników, gdyż wyróżniają się dość długim okresem kwitnienia, są mrozoodporne, łatwe w uprawie, nie wymagające szczególnych warunków, zniosą przejściowe susze oraz nadmiar słońca. Najlepszy surowiec zielarski będą stanowiły jeżówki z miejsc nasłonecznionych, oddalonych od ulic, oraz terenów typowo przemysłowych.
Właściwości jeżówki purpurowej są bardzo liczne i mogą być przydatne w leczeniu różnych schorzeń. Te piękne kwiaty doceniano już w starożytności, a przez wieki jeżówka pojawiała się jako środek leczniczy w plemionach amerykańskich Indian.
Na przeziębienie
Na przemianę materii
Działanie regeneracyjne
Źródła: Różański H. Naturalne substancje immunostymulujące http://www.rozanski.ch/immunolog.html [dostęp:20.03.2019]. Barnes, J., Anderson, L. A., Gibbons, S., & Phillipson, J. D. (2005). Echinacea species (Echinacea angustifolia (DC.) Hell., Echinacea pallida (Nutt.) Nutt., Echinacea purpurea (L.) Moench): a review of their chemistry, pharmacology and clinical properties. Journal of Pharmacy and Pharmacology, 57(8), 929-954.