Kłącze rdestowca japońskiego – korzyści zdrowotne jego stosowania

Rdestowce są dość pospolitymi bylinami, występującymi na terenie całej Polski. Wyróżnia je szybki wzrost, a w środowisku naturalnym postrzegane są nawet jako niepożadane rośliny, gdyż wypierają rodzime gatunki.

Rdestowiec japoński Reynoutria japonica pierwotnie występował w południowej Azji, na terenie Japonii, Korei i Tajwanu. Można było go spotkać na terenach górzystych, na zróżnicowanych glebach, a także w miejscach wulkanicznych. W Europie pojawił się na początku XIX wieku i samorzutnie, dość szybko rozprzestrzenił się w środowisku.

Rdestowiec japoński jest wieloletnią rośliną zielną, silnie rozgałęziającą się, pokrojem zbliżoną do krzewu. Łodygi przypominają wyglądem pędy bambusa. Inna nazwa tej rośliny to rdest ostrokończysty lub rdestówka japońska. Surowcem niezwykle cenionym przez zielarzy jest kłącze rdestowca, czyli zgrubiały pęd podziemny, tworzący rozłogi.

Resweratrol – super przeciwutleniacz

Substancje aktywne znajdujące się w kłączach rdestowca japońskiego to przede wszystkim: resweratrol i polidatyna, pochodne antracenu, flawonoidy, kwas protokatechowy oraz fitosterole.

Biorąc pod uwagę ilość resweratrolu, rdestówka japońska jest dużo lepszym jego źródłem, niż czerwone wino.

Resweratrol znany jest przede wszystkim z silnych właściwości antyoksydacyjnych, jako skuteczny przeciwutleniacz, ale także nietoksyczny, naturalny środek antygrzybiczny.

Współczesne badania dowodzą, iż wyciągi z kłączy rdestowca japońskiego mają szereg korzystnych właściwości prozdrowotnych:

  • stymulują pracę układu odpornościowego, polecane w różnego rodzaju infekcjach
  • hamują procesy autoregresji immunologicznej, dlatego polecane są w chorobach autoimmunologicznych tj. łuszczyca, toczeń czy bielactwo
  • mają działanie rozkurczowe, łagodzą objawy astmy i alergii
  • wpływają ochronnie na układ sercowo-naczyniowy
  • obniżają poziom cholesterolu frakcji HDL
  • mają działanie hamujące agregację krwinek, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy i zawału
  • działają przeciwcukrzycowo, uwrażliwiając komórki na insulinę, a także obniżają poziom cukru we krwi
  • działają przeciwzapalnie, dzięki czemu mogą być pomocne w leczeniu RZS, reumatyzmu czy artretyzmu
  • wpływają estrogennie, co ma znaczenie w terapiach mi.in leczenia trądziku u kobiet, w łagodzeniu objawów menopauzy oraz w leczeniu przerostu gruczołu krokowego

Zastosowanie zewnętrzne…

Preparaty na bazie wyciągu z kłączy rdestówki japońskiej mają również zastosowanie zewnętrzne . Odwary, napary i wyciągi z tej rośliny stosuje się m.in.

do płukania jamy ustnej przy stanach zapalnych, zakażeniach bakteryjnych lub grzybicznych,

do przygotowywania okładów,

przemywania ran, owrzodzeń, wyprysków.

Wśród kobiet popularne jest stosowanie płukanek do włosów, w celu nadania puszystości i połysku włosom, a także w walce z łupieżem czy zakażeniami grzybicznymi.

Ciekawe….

Amerykański zielarz, Stephen Harold Buhner, autor książki „Pokonać boreliozę”, w swojej pracy rekomenduje rdestowiec japoński jako ziele o niezwykle cennych właściwościach, uzupełniające terapię boreliozy.

Kto powinien uważać?

Mimo wielu korzystnych oddziaływań na organizm człowieka, preparaty na bazie rdestowca japońskiego nie mogą być stosowane przez wszystkich. Przeciwwskazania dotyczą oczywiście kobiet ciężarnych i karmiących piersią, ale również osób z niedoborami enzymatycznymi w układzie pokarmowym, lub schorzeniami upośledzającymi ich produkcję. Wynika to z obecności związków taninowych, zawartych w rdestowcach, które hamują działanie enzymów: trypsyny, amylazy i lipazy.

 

Źródła:

Peng, W., Qin, R., Li, X., & Zhou, H. (2013). Botany, phytochemistry, pharmacology, and potential application of Polygonum cuspidatum Sieb.et Zucc.: A review. Journal of Ethnopharmacology.

Campagna, M., and Rivas, C. (2010). Antiviral activity of resveratrol. Biochemical Society transactions 38, 50-53.

Abba, Y., Hassim, H., Hamzah, H., and Noordin, M. M. (2015). Antiviral Activity of Resveratrol against Human and Animal Viruses. Advances in Virology 2015.

https://buhner.pl/ziola/rdest-japonski-ang-japanese-knotweed/ [dostęp: 11.11.2018].

You may also like

2 komentarze

Regina 8 grudnia, 2022 - 4:47 pm

Dobry wieczór
Mam boleriozę.Czym powinnam ją wyleczyć? Nie chciałabym antybiotykami.
Czy ozonoterapii i hipertermia będą skuteczne.
Proszę o poradę i pomoc.
Pozdrawiam
Ogrodniczek Regina

Instagram 12 grudnia, 2022 - 5:59 am

Nice post, na-share ko na sa mga kaibigan ko.

Comments are closed.