Koniczyna łąkowa (koniczyna czerwona) to roślina, którą spotykamy niemal wszędzie.
Posiada wiele właściwości leczniczych, do tego jest rośliną jadalną – można spożywać wszystkie jej części, włącznie z korzeniem, z tym że korzeń można jeść wyłącznie po wcześniejszym ugotowaniu.
Koniczyna łąkowa (ziele i kwiaty) jest bogata w składniki takie, jak:
- flawonoidy
- barwniki antocyjanowe
- kwasy fenolowe
- garbniki
- olejki eteryczne
- kwas salicylowy
- witaminę C
- witaminę E
- karoten
- estrogeny roślinne (fitoestrogeny)
- izoflawony
- kobalt
- miedź
- wapń
- potas
- mangan
- cynk
- żelazo
- krzem
- siarkę.
Wyciągi z kwiatów i ziela koniczyny łąkowej regulują apetyt, trawienie oraz wypróżnianie. Pobudzają pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Wyciąg przyspiesza też gojenie ran i działa odkażająco zabijając bakterie, wirusy i grzyby. Stosuje się go wspomagająco w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych (działa wykrztuśnie). Napar stosuje się w leczeniu niestrawności.
Czerwona koniczyna:
- działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie,
- wspomaga układ krwionośny wzmacniając naczynia krwionośne i obniżając ciśnienie,
- obniża poziom złego cholesterolu chroniąc przed miażdżycą,
- łagodzi napięcie przedmiesiączkowe,
- łagodzi objawy menopauzy,
- zmniejsza ryzyko osteoporozy,
- obniża ciśnienie krwi,
- hamuje tworzenie zakrzepów.
Jak przygotować napar z koniczyny?
2-3 łyżki kwiatów lub ziela zalewamy 2 szklankami wrzącej wody lub gorącego mleka, odstawiamy na 20 minut, przecedzamy. Napar mleczny słodzimy miodem. Pijemy 3-4 razy dziennie po 200 ml, dzieci – 100-150 ml.
Z koniczyny można przygotować również nalewkę:
pół szklanki kwiatów lub ziela zalewamy 400 ml wódki, pozostawiamy na 14 dni, aby się wytrawiło, następnie filtrujemy. Zażywamy 3-4 razy dziennie po 10 ml.
W sezonie chorób i przeziębień świetnym specyfikiem wspomagającym leczenie chorób układu oddechowego może być syrop z koniczyny:
pół szklanki świeżych kwiatów zalewamy 150 ml wody i zasypujemy 100 ml cukru, gotujemy 5 minut, po czym odstawiamy na 20 minut, a następnie przecedzamy. Dodajemy sok z cytryny, mieszamy. Syrop należy zażywać 3-4 razy dziennie po 1 łyżce.
Koniczynę znajdziemy niemal na każdej łące. Zbierać ją można aż do połowy września. Warto pamiętać, że zbieramy ją do południa, gdy jest słoneczna pogoda. Warto w związku z tym wybrać się na łąkę i zaopatrzyć się w to cenne zioło.
Preparaty z koniczyny znajdziecie też stacjonarnie w Zielarni Warmińskiej w Olsztynie przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 2/12 oraz w naszym sklepie internetowym https://www.zielarniawarminska.pl/medica-herbs-czerwona-koniczyna-menopauza-p-1773.html