Kwas alfa-liponowy- działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Kwas alfa-liponowy (ALA) to silna substancja antyoksydacyjna. Nasz organizm jest w stanie sam wytworzyć niewielkie ilości tej substancji zaś małą część dostarczamy wraz z pożywieniem. Znajduje się m.in. w drożdżach, nerkach, wątrobie, szpinaku, brokułach i ziemniakach. Jego działanie porównywalne jest do działania witamin. Aby wykorzystać pełne działanie kwasu alfa-liponowego w walce z chorobami musimy dostarczyć go w postaci suplementu.

Najczęściej stosowany jest przy bólach nerwowych u osób z cukrzycą (neuropatia cukrzycowa) jak i w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu we krwi a także w otyłości.

 

Właściwości kwasu alfa-liponowego:

– pomocny w prewencji i leczeniu chorób nowotworowych,

– działa jako chelat metali (wiąże metale ciężkie),

– wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe,

– przedłuża działanie wit. C i E w organizmie,

– regeneruje komórki wątroby,

– stymuluje syntezę glutationu w organizmie,

– ma zastosowanie w medycynie przeciwstarzeniowej, a co za tym idzie pozytywnie wpływa na proces odmładzania skóry,

– obniża poziom cukru we krwii oraz zmniejsza powikłania cukrzycy,

– usuwa reaktywne formy tlenu,

– poprawia funkcję mitochondriów oraz jest kofaktorem mitochondrialnych enzymów oddechowych,

– wykazuje działanie przeciwzapalne.

 

Wpływ kwasu alfa-liponowego na wątrobę

Kwas alfa liponowy działa ochronnie na wątrobę zwiększając poziom cysteiny, która jest wykorzystywana do produkcji glutationu. Jest on silnym przeciwutleniaczem i substancją odtruwającą w wątrobie. ALA może być stosowany w przebiegu przewlekłych chorób wątroby np. wirusowe zapalenie wątroby. U osób z niealkoholowym zapaleniem wątroby suplementacja kwasem alfa-liponowym powoduje zmniejszenie produkcji i gromadzenia się się tłuszczu oraz łagodzi towarzyszące objawy.

 

Dawkowanie

Dawkowanie ALA zależy od tego, w jakim celu chcemy go stosować. W profilaktyce chorób dawki te wynoszą najczęściej 300 mg dziennie. W przypadku sportowców dawki te wynoszą od 600mg nawet do 1200mg na dzień.

 

Skutki uboczne

Mimo, że kwas alfa liponowy jest bezpieczny dla zdrowia to jednak zbyt duże jego dawki mogą powodować biegunkę, bóle brzucha czy alergie skórne. Odradza się stosowania ALA kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią ze względu na niewystarczającą ilość badań.

 

Po suplementy z kwasem alfa-liponowym zapraszamy do Zielarni Warmińskiej lub naszego sklepu internetowego (kliknij tutaj).

You may also like

Zostaw komentarz