Kwasy tłuszczowe omega-9 – działanie, właściwości, występowanie.

przez poradniazielarskodietetyczna@gmail.com

Kwasy tłuszczowe omega-9 mają jedno wiązanie podwójne znajdujące się przy dziewiątym od końca atomie węgla łańcucha węglowego, dlatego nazywane są jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi (MUFA).

Przykładowe kwasy omega-9 to:

– kwas oleinowy,

– kwas erukowy,

– kwas nerwonowy.

Nie należą one do niezbędnych kwasów tłuszczowych, gdyż organizm potrafi wytworzyć je sam. Najważniejszym przedstawicielem kwasów omega-9 jest kwas oleinowy, który występuje w oleju rzepakowym, oliwie z oliwek oraz margarynie. Znajdziemy go również w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego.

Szczególne właściwości przypisuje się kwasowi oleinowemu ze względu na to, że podczas obróbki termicznej produktów, znosi on wyższe temperatury oraz nie jełczeje tak szybko jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ma to istotne znaczenie zdrowotne, gdyż zjełczały tłuszcz może nasilać miażdżycę oraz przyczyniać się do powstawania nowotworów.

Warto więc do smażenia używać oleje rafinowane, w których przeważa kwas oleinowy.

 

Prozdrowotne właściwości kwasu tłuszczowego omega-9:

– obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu LDL tzw. „ złego cholesterolu”,

– regulowanie ciśnienia tętniczego krwi,

– zapobieganie miażdżycy,

– ochrona skóry przed utratą wody,

– spowolnienie procesu starzenia się skóry.

Mimo, że kwasy omega-9 są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to zdecydowanie mniejsza jest ilość badań i metaanaliz w porównaniu z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi (PUFA).

Źródła kwasów omega-9:

Kwasy omega-9 znajdują się przede wszystkim w olejach roślinnych, orzechach oraz nasionach, awokado czy migdałach. W przeciwieństwie do kwasów omega-3 i omega-6 nie ma konkretnych zaleceń dotyczących ich dziennego spożycia ze względu na to, że nie są one niezbędne, a organizm sam potrafi je wytworzyć.

Po suplementy z zawartością kwasów omega-9 kliknij tutaj zapraszamy do Zielarnii Warmińskiej.

You may also like