LIŚĆ DAMIANA zastosowanie i właściwości

Znamy pokrzywę, znamy kwiat lipy, ziele czystka, rumianku czy melisę. Coraz częściej jednak staramy się szukać niekonwencjonalnych rozwiązań naszych dolegliwości i sięgać po nowe, mało znane zioła. Na naszym blogu staramy się przybliżyć Wam pokrótce najważniejsze informacje o ziołach, które kryją w sobie wiele cennych właściwości. W tym artykule przedstawiamy ZIELE DAMIANA

Nazwa tej rośliny wywodzi się od zakonnika – świętego Damiana, średniowiecznego aptekarza, powszechnie uznanego za męczennika. Damiana Turnera diffusa / turnera rozpierzchła to krzew, należący do rodziny roślin męczennicowatych, którego wyróżniają piękne, żółte, intensywnie pachnące kwiatostany.

Roślina ta pochodzi z rejonów Ameryki Środkowej i Południowej. Jej właściwości były odkrywane na przełomie wielu lat. Rdzenni mieszkańcy Meksyku wykorzystywali ziele damiana w połączeniu z tequilą jako substancję o charakterze psychoaktywnym, poprawiającą nastrój i wywołującą stan euforii. Z kolei inne źródła podają, że od czasów starożytnych ziele damiana uznawane było za afrodyzjak, wzmacniający popęd płciowy. Roślina ta skrywa w sobie wiele innych pozytywnych właściwości.

Zacznijmy od składu…

Surowcem wykorzystywanym przez zielarzy jest liść turnery. W składzie tej części rośliny znajdują się olejki eteryczne zasobne m.in. w cyneol, ocymen, pinen, tymol, ponad to garbniki, glikozydy fenolowe, fitosterole oraz flawonoidy.

Bogaty skład ziela damiana oraz duża zawartość związków biologicznie czynnych sprawiają, że preparaty z zielem damiana oddziaływają w istotny sposób na wiele mechanizmów w naszym organizmie. Przede wszystkim mają działanie uspokajające, relaksujące, obniżają napięcie nerwowe, podwyższają koncentrację, pomagają w skupieniu i łagodzą stany lękowe. Ziele turnery poleca się szczególnie w intensywnej pracy umysłowej, dla osób narażonych na stres. Warto podkreślić, że roślina ta może łagodzić dolegliwości trawienne o podłożu nerwowym. Niektóre źródła wskazują, że stosowanie preparatów z zielem damiana istotnie wpływa na kobiece i męskie libido. Może to być związane z wpływem na gospodarkę hormonalną i lepszym ukrwieniem narządów płciowych. Dr Różański podkreśla, że afrodyzjakalne działanie tej rośliny wynika z oddziaływania na psychikę – może dodać pewnej śmiałości i odwagi we współżyciu seksualnym natomiast bezpośrednio na erekcję i ejakulację nie ma wpływu.

Przeciwwskazania

Stosowanie ziela damiana w nadmiernych ilościach może powodować efekt przeczyszczający i zaburzenia żołądkowo-jelitowe, ponad to mogą wystąpić zmiany nastroju oraz bezsenność.

Ziele może również wywołać reakcję alergiczną – wówczas należy niezwłocznie przerwać stosowanie.

Stosowanie turnery przez kobiety w ciąży jest kategorycznie zabronione, gdyż ziele może wywołać poronienie. Osoby przyjmujące leki przeciwcukrzycowe również powinny uważać na ziele świętego Damiana, gdyż wykazuje ono właściwości obniżające poziom cukru we krwi. Ewentualną kurację należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Przygotowanie naparu

Napar z turnery przygotowuje się zalewając około 4g ziela 100 ml wrzącej wody. Zaleca się stosowanie 2-3 razy w ciągu doby. Napary mają dość mocno wyczuwalną nutę goryczy.

Źródła

Kwitowska, J., Matławska, I., & Wojcińska, M. (2015). Turnera diffusa Willd. ex Schult. as medicinal plant. Postępy Fitoterapii. http://www.czytelniamedyczna.pl/5413,turnera-diffusa-willd-ex-schult-jako-roslina-lecznicza.html [dostęp: 17.12.2018]

Mikzińska, K., & Matławska, I. (2007). Importance of plants in sexual dysfunctions. Postępy Fitoterapii. http://www.czytelniamedyczna.pl/5413,turnera-diffusa-willd-ex-schult-jako-roslina-lecznicza.html [dostęp: 17.12.2018]

Różański H. Turnera diffusa Willdenow – turnera rozpierzchła = rozpostarta w fitoterapii. http://rozanski.li/2025/turnera-diffusa-willdenow-turnera-rozpierzchla-rozpostarta-w-fitoterapii/ [[dostęp: 17.12.2018]

 

You may also like

1 komentarz

sbobet 21 lipca, 2023 - 4:27 pm

Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
Any feedback would be greatly appreciated.

Comments are closed.