Maść z gwiazdnicy

Witajcie!

Na zewnątrz robi się coraz cieplej, dlatego warto wybrać się na majowy spacer, złapać trochę promieni wiosennego słońca, ale też poobserwować budzącą się do życia przyrodę. Szczególnie o tej porze roku możemy spotkać zarówno typowe, jak i nietypowe zioła.
Dziś przedstawimy Wam jedną z tych mniej znanych roślin.

Gwiazdnica jest ziołem, które bardzo łatwo spotkać, traktowana jest jednak jako chwast, a nie wszyscy wiedzą, jak pozytywne działanie może mieć na nasz organizm. Można ją wykorzystywać na różne sposoby, np. herbatka oczyści organizm, poprawi metabolizm, wzmocni serce i nerki. Picie naparu przyniesie także ulgę w problemach z układem oddechowym, zadziała przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, pomoże też w walce z zagrzybieniem. Podniesie na nogi osoby po długiej chorobie.

Oprócz herbaty, gwiazdnicę można też wykorzystywać zewnętrznie w postaci okładów i maści. Osoby borykające się z zapaleniem płuc i napuchniętym gardłem, zapaleniem wątroby czy hemoroidami – powinny roztłuc ziele i zrobić z niego okład.
Nasze babcie wykonywały z gwiazdnicy maść, która skutecznie radzi sobie z różnego rodzaju problemami skórnymi.

Maść z gwiazdnicy

Przepis:
– garść ziela gwiazdnicy
– 1/2 litra gęsiego smalcu

Przygotowanie:

Ziele gwiazdnicy myjemy i odsączone wsypujemy do litrowego słoika. Dodajemy smalec. Słoik zakręcamy i wstawiamy do garnka z wodą. Następnie zagotowujemy wodę i ogrzewamy na małym ogniu przez 1 godzinę. Po tym czasie zdejmujemy garnek z gazu i odstawiamy do naciągnięcia na kilka godzin. Powstałą maść przecedzamy do słoika.

Gotowe!
Maścią z gwiazdnicy smarujemy wszelkie zmiany skórne

You may also like

Zostaw komentarz