MIERZNICA CZARNA NA LEPSZY SEN

Spokój, chwila relaksu, chwila dla siebie… Czy nie tego nam brukuje w dzisiejszych czasach? Pęd życia, praca pod presją czasu, częste sytuacje stresowe powodują, że ciężko nam jest w ciągu doby wygospodarować chwilę spokoju, nie mówiąc już o kłopotach z koncentracją, snem, oraz narastającej frustracji z niemożności odpoczynku.

Wśród skarbów natury jest kilka pozycji, które skutecznie mogą nam pomóc w ukojeniu stanów napięcia nerwowego. W naszych poprzednich artykułach możecie znaleźć informację o tarczycy bajkalskiej, różeńcu górskim czy żeń-szeniu syberyjskim – ziołach o udokumentowanym wpływie na układ nerwowy, uspokajających i wyciszających organizm. Do grupy takich roślin można zaliczyć również ciesząca się coraz większym zainteresowaniem – mierznicę czarną Ballota nigra. Jest to bylina, dorastająca do około 120cm wysokości, którą z powodzeniem możemy spotkać w przydrożnych zaroślach.

Czarne ziele o nieprzyjemnym zapachu

Ludowe nazwy mierznicy tej rośliny to  bezząb czarny lub czarna szanta. Nazewnictwa tego ziela nawiązują do ciemnego zabarwienia surowca, jakie występuje w wyniku procesu suszenia rośliny. Za surowiec leczniczy, mający swoje monografie w Farmakopei Polskiej  VIII i IX przyjmuje się zielone pędy rośliny wraz z kwiatostanami. Cechą charakterystyczną mierznicy jest intensywny, dość nieprzyjemny, drażniący zapach.

Ukojenie nerwów

Mierznica od lat wykorzystywana była w ludowej medycynie jako środek uspokajający, łagodzący w stanach niepokoju oraz jako panaceum na bezsenność. Dziś, pozytywne oddziaływanie na układ nerwowy jest najbardziej znaną i docenianą właściwością tej rośliny.

Mierznica skutecznie uspokaja organizm, łagodzi napięcia, jest pomocą w stanach rozdrażnienia i niepokoju. Ułatwia zasypianie oraz pozytywnie wpływa na jakość snu, pozwalając tym samym na lepszą regenerację organizmu. Według Różańskiego, ziele to oddziałuje rozkurczowo na mięśnie gładkie i rozluźniająco na mięśnie szkieletowe, ponadto ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Należy również wspomnieć, iż surowiec ten stanowi istną  antyoksydacyjną bombę, wymiatającą wolne rodniki.

Składniki bioaktywne czarnej szanty

W surowcu zielarskim  mierznicy znajdują się substancje aktywne, takie jak:

fenylopropanoidy, flawonoidy, diterpeny, kwas chlorogenowy, kwas kawoilo-jabłkowy, kwas p-kumarowy, olejek eteryczny bogaty w pinen,humulen, saponiny, garbniki oraz pektyny.

Prowadzone dotychczas badania naukowe nie donoszą o istotnych przeciwwskazaniach i działaniach ubocznych stosowania tego ziela.

Źródła:

Różański H. Mierznica (ang. Black horehound) – Ballota w praktycznej fitoterapii. Dried flowering tops of Ballota nigra L. jako surowiec oficjalny w Farmakopei Europejskiej i Brytyjskiej. http://rozanski.li/2598/mierznica-ang-black-horehound-ballota-w-praktycznej-fitoterapii-dried-flowering-tops-of-ballota-nigra-l-jako-surowiec-oficjalny-w-farmakopei-europejskiej-i-brytyjskiej/ [dostęp:06.02.2019].

Bylka, W., Studzińska-Sroka, E., & Znajdek-Awiżeń, P. (2014). Stan badań nad zielem mierznicy czarnej (Ballotae nigrae herba). Postępy Fitoterapii, (3), 180-183.

.

You may also like

Zostaw komentarz