NAWADNIANIE ORGANIZMU

DLACZEGO JEST TAK WAŻNE?

przez poradniazielarskodietetyczna@gmail.com
herbata_ziołowa

Bez wody nie ma życia.

Woda stanowi ok. 70% ludzkiego ciała. Brak wody oznacza dla organizmu śmierć w ciągu kilku dni. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie – dla dorosłego człowieka dobowe zapotrzebowanie wynosi około 2,5 litra.

Wodę dostarczać możemy do organizmu w postaci czystej lub w postaci herbat ziołowych, które nie tylko nawodnią, ale mają też różne inne właściwości zdrowotne.

Jednak nie wystarczy samo nawadnianie. Bardzo istotne jest, by woda ta została również usunięta z organizmu wraz z zanieczyszczeniami i toksynami przefiltrowanymi przez nerki. Aby zapewnić zdrowie organizmu, musi więc mieć miejsce prawidłowa wymiana płynów.

Jeśli pijemy zbyt mało, hamujemy narządy w prawidłowym wykonywaniu swoich funkcji. Skutkiem tego będzie:

  • skąpa, silnie zabarwiona ilość moczu o bardzo nieprzyjemnej woni,
  • twardy stolec,
  • suche śluzówki w jamie ustnej, nosie i drogach oddechowych,
  • mniejsze wydzielanie śliny,
  • utrudnione wchłanianie pokarmów,
  • szybsze i płytsze oddychanie.

Kiedy i ile w związku z tym powinniśmy pić wody i herbaty ziołowej?

Między 1,5 do 2,5 l wody lub herbaty, którą należy pić pomiędzy posiłkami. Picie płynów między posiłkami jest bardzo ważne, ponieważ pomagają one przetransportować zawartość żołądka i jelit.

Nie powinniśmy natomiast pić płynów w trakcie posiłków, gdyż rozcieńczają one soki żołądkowe, a to z kolei powoduje złe trawienie pokarmów.

Nie należy też hamować pragnienia, ponieważ kilkukrotne opanowanie go potrafi je całkowicie zagłuszyć.

Kolejną ważną rzeczą jest to, że nie należy wypijać jednorazowo dużej ilości płynów, zwłaszcza jeśli nie jest się do tego przyzwyczajonym, ponieważ stanowiłoby to duże obciążenie dla serca. Organizm potrzebuje czasu żeby przystosować się do zwiększonego dostarczania mu wody. Najlepiej więc zwiększać ilość wypijanej wody o 1 dodatkową szklankę dziennie.

Nie bez znaczenia jest też temperatura wypijanych napojów. Jeśli napój będzie chłodniejszy niż temperatura ciała, organizm będzie musiał wyrównać różnicę temperatur, a to przyczyni się do utraty kalorii. Dlatego też często jest tak, że zimą nie mamy ochoty na picie zimnych płynów. Latem natomiast zapotrzebowanie na dostarczanie płynów do organizmu wzrasta.

Pamiętajmy więc o odpowiednim nawodnieniu organizmu, gdyż to pomoże nam utrzymać go w równowadze i dobrym zdrowiu.

 

Źródło:

B. Schulz, E. Uberhuber, Leki z Bożej apteki, Warszawa 1988

You may also like

Zostaw komentarz