Olej z wiesiołka na włosy, skórę i paznokcie

przez poradniazielarskodietetyczna@gmail.com

Wiesiołek jest rośliną, którą można spotkać na polach i łąkach. Należy do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych ziół. Ma on żółte kwiaty, które otwierają się wieczorem lub o świcie. Wiesiołek często uprawiany jest w ogrodach jako kwiat ozdobny. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca. W Polsce możemy spotkać około 30 gatunków, a najpopularniejszym wśród nich jest wiesiołek dwuletni. Mimo, że w ziołolecznictwie stosuje się wszystkie części tej rośliny, to najbardziej wartościowym jej elementem są nasiona, które zawierają najwięcej właściwości zdrowotnych.

Olej z wiesiołka zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) oraz naturalną witaminę E, dlatego w kosmetyce wykorzystuje się jego właściwości nawilżające. Ponadto jest on źródłem cynku, selenu, magnezu i wapnia. Świetnie łagodzi podrażnienia oraz leczy przesuszoną skórę. Nienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegają utracie wody przez zewnętrzne warstwy skóry. Dzięki temu pomaga utrzymać jędrność i elastyczność skóry oraz spowolnia proces starzenia. Poza tym zmniejsza on ilość produkowanego sebum. Dodatkowo olej ten wspomaga leczenie trądziku, łuszczycy oraz atopowego zapalenia skóry.

Jak stosować olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka świetnie sprawdza się jako preparat do bezpośredniego wcierania w skórę. Nie pozostawia on tłustego filmu i charakteryzuję się szybkim wchłanianiem. Wzmacnia on płytkę paznokci oraz zapobiega wypadaniu włosów. Wystarczy wetrzeć kilka kropel w skórę twarzy lub ciała i odczekać kilka sekund do wchłonięcia. W przypadku włosów świetnie sprawdza się napar z wiesiołka wykorzystywany w formie płukanki. Warto również taki olej pić lub łykać kapsułki, które wspomogą nasz organizm od środka.

Olej z wiesiołka powinien mieć płynną konsystencję o żółtawym bądź zielonkawym zabarwieniu. Przed zażyciem warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż nie powinien on być stosowany w ciąży, okresie karmienia piersią, przy epilepsji, problemach z krzepliwością krwi czy przy leczeniu sterydami.

Po oleje zapraszamy do Zielarni Warmińskiej lub naszego sklepu internetowego (kliknij tutaj).

 

1. Zielińska A., Nowak I.: Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce. Poznań. 2014.

2. Król В.:Zawartość tłuszczu w nasionach i skład kwasów tłuszczowych oleju wiesiołka dziwnego (Oenothera paradoxa) w zależności od nawożenia mineralnego i warunków glebowych. Acata Agroph.,2011. 17, 2, 325-334.

 

 

You may also like