PEKTYNA

NATURALNY ŚRODEK ŻELUJĄCY

przetwory

Lato to czas zbiorów owoców i ich przetwarzania na zimowe zapasy.

Niezbędnym składnikiem owocowych przetworów i zdrowszym zamiennikiem żelatyny jest pektyna – naturalny produkt o działaniu zagęszczającym i żelującym. Pektyna to rodzaj skrobi, występujący naturalnie w warzywach i owocach. Co istotne, nie zawiera ona prawie żadnych kalorii – 100 gramów płynnej pektyny ma tylko 10 kcal – ale też nie ma w niej żadnych składników odżywczych. W połączeniu z cukrem i kwasem sprawia, że dżemy czy galaretki po wystygnięciu zyskują półstałą konsystencję.

Niektóre owoce, takie jak np. cytrusy, są bardzo bogate w pektyny.

Oprócz tego, że pektyny występują naturalnie w owocach i warzywach, dostępne są również w formie proszku. Są bezwonne i słodkie w smaku, a także dobrze rozpuszczają się w wodzie i w roztworach z dodatkiem cukru.

Pektyny charakteryzują się przede wszystkim zdolnością do wiązania dużych ilości wody. Wykazują działanie żelujące, którego aktywacja zachodzi w kwaśnym środowisku, w wysokiej temperaturze i w obecności cukru. Dzięki temu pektyny wykorzystuje się jako formę zagęstnika w przemyśle spożywczym oraz w przetwórstwie warzywno-owocowym (dżemy, galaretki, powidła, majonezy, ketchupy itp.).

Z dietetycznego punktu widzenia pektyny korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu:

  • regulują pracę jelit i zapobiegają powstawaniu zaparć,
  • pomagają utrzymać właściwy poziom cukru we krwi,
  • zmniejszają poziom cholesterolu LDL
  • usuwają zalegające toksyny z organizmu,
  • wykorzystywane są w leczeniu otyłości – wypełniają żołądek, przez co zwiększają uczucie sytości przez długi czas,
  • regulują gospodarkę kwasów żółciowych, 
  • ułatwiają procesy trawienne tłuszczów,
  • uczestniczą w syntezie białych krwinek co jednocześnie wpływa na zwiększenie naturalnej odporności organizmu.

Zachęcamy więc do przyrządzania domowych przetworów na zimę, a po pektynę zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego w Olsztynie, Zielarnia Warmińska, ul. M. Curie-Skłodowskiej 2/12 oraz do sklepu internetowego https://www.zielarniawarminska.pl/pektyna-cytrusowa-100g-p-1851.html

You may also like

Zostaw komentarz