O jakiej roślinie dzisiaj mowa? Można ją spotkać na skraju lasów, w żywopłotach i rzadkich lasach.
Przedstawiamy Wam różę pomarszczoną!
Warto zaprzyjaźnić się z tą bombą witaminową. W łupinach swoich nasion ma ona ogromną zawartość witaminy C – źródła donoszą, że już 25 g owoców pokrywa dzienne zapotrzebowanie, poza tym posiada ona również witaminę A, K, P i witaminy z grupy B, do 15 % pektyn, cukry, garbniki oraz niewielką ilość olejku eterycznego.
Ten kolczysty krzew o purpurowoczerwonych owocach dostarcza organizmowi witamin, uzupełnia niedobory witamin podczas przeziębienia, w czasie ciąży, przy złej kondycji naczyń krwionośnych oraz w kamicy żółciowej i nerkowej.
Dużą rolę w lecznictwie naturalnym odgrywają kwiaty róży. Przygotowane z nich odwary stosuje się jako środek łagodnie ściągający i przeciwzapalny. Płatki róży wchodzą również w skład ziołowych receptur nasercowych i wykrztuśnych.
Przepis na macerat różany:
Składniki:
– duża garść pachnących płatków róży dzikiej lub pomarszczonej lub damasceńskiej
– 250 ml oleju słonecznikowego lub migdałowego
Sposób przygotowania:
1. Pachnące płatki róży wkładamy do słoiczka, zalewamy dokładnie olejem, tak aby pokrył je w całości.
2. Odstawiamy na co najmniej tydzień (najlepiej 2-3 tygodnie) w jasne miejsce. Codziennie potrząsamy słoiczkiem i sprawdzamy czy płatki są przykryte olejem.
3. Po tygodniu macerat przecedzamy (będzie miał piękny fioletoworóżowy kolor), przelewamy do słoiczka, szczelnie zamykamy i przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu.
Sposób użycia:
- Macerat różany można wlać do małej buteleczki typu roll-on, którą będziemy nosić ze sobą i aplikować jako perfumy na nadgarstki lub za uszami. Pozostawia skórę gładką, subtelnie pachnącą letnim ogrodem.
- Z różanej mikstury otrzymuje się świetny olej do masażu.
- Maceratem można smarować skronie, kiedy jesteśmy przemęczeni lub zestresowani.
- Macerat można wykorzystać jako naturalny barwnik oraz zapach do musujących babeczek do kąpieli.
- Odrobinę przygotowanego maceratu można używać jako serum pod oczy.
Wszystkie potrzebne składniki znajdziecie w naszym sklepie stacjonarnym i internetowym: http://www.zielarniawarminska.pl
ZAPRASZAMY!