Rokitnik to roślina o niezwykłych właściwościach leczniczych i odżywczych.
Nazywany jest złotem Syberii, ponieważ zawiera ponad 190 bioaktywnych substancji, które pozytywnie wpływają na zdrowie. W swoim składzie rokitnik zawiera:
- antyoksydanty,
- flawonoidy,
- aminokwasy,
- nienasycone kwasy tłuszczowe,
- mikroelementy (m.in. potas, żelazo, fosfor, mangan, bor, wapń i krzem),
- oraz witaminy (A, C, D, E, K, PP oraz te z grupy B),
- prowitaminy.
W celach leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście, owoce oraz olej z pulpy rokitnika.
Rokitnik plasuje się na drugiej pozycji wśród owoców jeśli chodzi o zawartość witaminy C – tylko dzika róża ma jej więcej. Co ciekawe, zawartość witaminy C w rokitniku zależy od miejsca występowania rośliny:
- rosnące u wybrzeży mórz, w parkach czy ogrodach zwierają średnio 200-250 mg witaminy C (wg niektórych źródeł jest to nawet 315 mg) w 100 g.
- rosnące na obszarach gór środkowej Europy zawierają aż 405-1100 mg/100 g.
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C to średnio 40-50 mg dziennie dla dzieci, 75 mg dziennie dla kobiet i 90 mg dziennie dla mężczyzn. Oznacza to, że 100 g owoców rokitnika przewyższa dzienne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy. Dlatego też poleca się rokitnik przy wszelkich dolegliwościach wynikających z niedoboru witaminy C, m.in. przy:
- braku apetytu,
- skłonnościach do pojawiania się siniaków,
- krwawiących dziąsłach,
- trudnościach w gojeniu się ran,
- bólach mięśniowych oraz stawowych.
Rokitnik może być też stosowany w okresie jesienno-zimowym w celu wzmocnienia odporności.
Warto zaznaczyć, że zawarta w rokitniku witamina C nie rozkłada się w procesie przetwarzania i przechowywania, dzięki czemu jest bardzo trwała.
Ponadto rokitnik polecany jest osobom, które zmagają się z wysokim poziomem cholesterolu, ponieważ zawiera duże ilości nie tylko witaminy C, ale i E.
Udowodniono że obniża także ciśnienie krwi. Poleca się więc go osobom zmagającym się z nadciśnieniem, jak też w profilaktyce tej choroby.
W Polsce rokitnik jest pod częściową ochroną. Zbierać można tylko owoce z krzewów uprawnych.
Produkty z rokitnika można spożywać w postaci, np. soku czy oleju. Znajdziecie je w sklepie stacjonarnym Zielarnia Warmińska w Olsztynie przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 2/12.
1 komentarz
Artykuł oposuje rokitnik a na fotce jest zdjecie trującwj rośliny ognik szkarłatny.Rażący błąd.Wiarygodność kompetencji osoby prowadzącej bloga jest w tym momencie zerowa.
Comments are closed.