Różeniec górski (Rhodiola rosea) to ziele występujące w wysokich partiach zimnych rejonów Azji, Europy i Ameryki Północnej. W literaturze występuje pod wieloma nazwami, tj. arktyczny korzeń, korzeń z Syberii, złoty korzeń, korona królewska czy korzeń róży. W Polsce roślinę tę można spotkać na terenie parków narodowych w Sudetach i Karpatach. Różeniec tworzy rozłożyste kępy o grubych, soczystych kłączach, mięsistych liściach i drobnych kwiatach w odcieniach czerwieni, zieleni i żółci.
XXI wiek wymaga od nas dużej elastyczności i wielozadaniowości. Coraz częściej spada na nas zbyt dużo obowiązków związanych z pracą, szkołą, życiem prywatnym. Doba wydaje się być za krótka, żyjemy w ciągłym biegu, w nocy męczy nas bezsenność, mamy problemy z koncentracją, w efekcie pojawiają się choroby, rozdrażnienie, depresja. Nie bez powodu stres nazywany jest cichym zabójcą ówczesnych czasów…
Właściwości różeńca górskiego, wydają się być w takich sytuacjach nieocenione. Roślina ta od lat doceniana jest w medycynie naturalnej, jako antidotum kojące nerwy, łagodzące stres, wzmacniające układ nerwowy, poprawiające pamięć i funkcje kognitywne oraz wytrzymałość fizyczną. Znane jest również jej działanie przeciwutleniające, oczyszczające, a także działanie wzmacniające mięsień sercowy oraz przeciwnowotworowe.
Dobroczynne polifenole
Wyniki badań klinicznych wykazały, że najważniejszymi związkami czynnymi, odpowiedzialnymi za korzystne właściwości różeńca są związki polifenolowe m.in. flawonoidy, fenylopropanoidy, proantocyjanidyny i taniny.
Roślina ta swoją główną aktywność farmakologiczną zawdzięcza fenylopropanoidom: rozawina, rozyna, rozaryna. To one odpowiedzialne są za zwiększanie wydajności organizmu, sprawności fizycznej i umysłowej. Również im, przypisuje się istotną rolę w łagodzeniu depresji, gdyż udowodniono, iż podnoszą poziom serotoniny w mózgu.
Związki występujące w różeńcu górskim, oprócz właściwości adaptogennych wykazują silne działanie oczyszczające organizm, oraz chroniące przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu spowalniają procesy starzenia i działają antykancerogennie.
Różeniec górski- dla kogo?
Preparaty na bazie różeńca górskiego poleca się osobom szczególnie narażonym na stres, spowodowany zarówno czynnikami fizjologicznymi, jak i psychologicznymi. Coraz częściej różeniec doceniany jest w środowisku sportowców, po intensywnych treningach, w celu przyspieszenia regeneracji organizmu. Właściwości wspomagające pamięć i uczenie się będą szczególnie istotne dla studentów, uczniów i osób pracujących umysłowo.
Jak stosować?
Dostępne na rynku preparaty z Rhodiola rosea uzyskuje się z korzenia i kłączy rośliny. Wśród suplementów można spotkać najczęściej postać sproszkowaną, kapsułki, lub w formę rozdrobnionego, suchego korzenia.
Przygotowując napar z korzenia, należy pamiętać, by woda miała temperaturę około 80-85°C, a przygotowany napój należy zostawić do naciągnięcia na około 4h.
Źródła:
Gerbarg, Patricia L., and Richard P. Brown. „Integrating Rhodiola rosea in Clinical Practice.” Complementary and Integrative Treatments in Psychiatric Practice (2017): 135
Li, Yonghong, et al. „Rhodiola rosea L.: an Herb with Anti-Stress, Anti-Aging, and Immunostimulating Properties for Cancer Chemoprevention.” Current Pharmacology Reports 3.6 (2017): 384-395
Dabrowska-Bernstein B., Moskalik M., Wydro D.,Adaptogeny korygujące reakcję organizmu na stres i zaburzenia homeostazy – pomocą w prewencji chorób cywilizacyjnych, 2015; https://www.researchgate.net/publication/299135622_Adaptogeny_korygujace_reakcje_organizmu_na_stres_i_zaburzenia_homeostazy__pomoca_w_prewencji_chorob_cywilizacyjnych_Adaptogens_correcting_body%27s_response_to_stress_and_the_disruption_of_homeostasis_- [dostęp: 14.10.2018r.]