Zobacz jak l- glutamina może zmienić Twoje życie!

przez poradniazielarskodietetyczna@gmail.com

Czy wiesz jak ważne jest dla nas zdrowie naszych jelit? To od nich zależy czy w prawidłowy sposób wchłaniamy składniki odżywcze, więc one będą odpowiadały za odżywienie naszego organizmu.

Niedobory pokarmowe, mogą powodować mnóstwo chorób i dolegliwości. Tak więc dbając o swoje zdrowie, warto przyjrzeć się swoim jelitom. Niewiele osób może zdawać sobie z tego sprawę ale to od nich, w dużej mierze zależy nasze zdrowie.

W kontekście zdrowia jelit, należy przyjrzeć się w szczególności jednej z substancji. Chodzi o glutaminę. Jest to aminokwas najbardziej powszechny w naszym organizmie.

  • To on głównie buduje jelita oraz stanowi dla nich istotne źródło energii.

  • Substancja ta jest również bardzo ważna w sporcie oraz przy rekonwalescencji, ponieważ nasila ona działanie anaboliczne, oraz jest składnikiem budulcowym.

  • Warto również dodać, że aminokwas ten jest bardzo ważny w budowaniu odporności, gdyż odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji limfocytów typu T.

Glutamina jest aminokwasem endogennym, co oznacza, że nasz organizm jest w stanie sam go wyprodukować. Jednak możliwości naszego ciała pozwalają na zaspokojenie tego zapotrzebowania na jedynie 60%, a 40% musimy dostarczyć z zewnątrz.

  • Spożywana glutamina, pobudza glutaminazę, która umożliwia prawidłowe wchłanianie składników odżywczych, oraz zapobiega przenikania bakterii do krwioobiegu. Jednak to nie wszystko!

  • Glutamina pobudza również ekspresje genów odpowiedzialnych za nasilanie wpływów czynników wzrostu, dzięki czemu, odbudowujemy i regenerujemy nabłonek jelit.

  • Ciekawe jest również to, że aminokwas ten chroni komórki ścian jelita przed zbyt wysoką temperaturą spożywanych produktów.

Warto również wspomnieć, że zwiększone spożycie glutaminy hamuje produkcję czynników prozapalnych w jelitach, co jest istotne przy chorobach układu pokarmowego takich jak np. wrzodziejące zapalenie jelit i choroba Leśniewskiego- Crohna.

Podsumowując suplementacja glutaminy jest ważna nie tylko dla sportowców, ale w szczególności dla osób, chcących zadbać o zdrowie swoich jelit, lub wspomóc się w walce z poważnymi dolegliwościami. Jest to suplement bezpieczny i może być stosowany przez każdego. Najlepiej podzielić jego dawka na kilka i spożywać przy każdym posiłku.

L-glutaminę można zakupić w naszym sklepie. (kliknij tutaj)

Bibliografia:

1. Cruzat. V., Rogero M. M., Keane K. N., Curi R., Newsholme P., „Glutamine: Metabolism and Immune Function, Supplementation and Clinical Translation”

2. Kędziora S., Słotwiński R., Dąbrowska A., Leczenie żywieniowe zawierające glutaminę według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego i Metabolizmu (ESPEN)

You may also like

Zostaw komentarz